Pasirodė ses. Gabrielės sudaryta knyga „Vienuolynų sodai ir augalai“

Šv. Jono kontempliatyviųjų seserų vienuolynas išleido knygą „Vienuolynų sodai ir augalai“ (sud. ses. Aurelija Gabrielė Petrauskaitė CSJ), kuri supažindina su Šv. Galio abatijos sodais, šv. Hildegardos Bingenietės ir t. Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos OFM vertintais augalais, pristato Pažaislio vienuolyno eremo sodus.

Visais amžiais, nuo pat vienuolynų gyvavimo pradžios, sodai ir augalai buvo svarbūs pašvęstųjų gyvenime. Dievo kūrinijos įvairovė žavėjo vienuolius ir skatino pažinti gamtos turtus, kuriais žmoniją gausiai apdovanojo Kūrėjas. Ir pats Dievo žodis daugybėje Biblijos vietų byloja apie gamtos ir augalų svarbą žmogaus gyvenime. Štai ką Dievo išmintis pasakė Siracido lūpomis: „Viešpats išželdina iš žemės vaistažoles, kurių protingas žmogus neturėtų niekinti“ (Sir 38, 4).

Vienuoliai ir gamta, vienuoliai ir vaistažolės visada buvo artimi. Senovėje besilaikantys griežtos klauzūros vienuoliai norėjo į savo aplinką perkelti kūrinijos didybę ir jos teikiamą naudą. Todėl savo vienuolynus apsodino skirtingais sodais, kurie turėjo priminti prarastąjį rojų ir priartinti būsimą dangiškąjį. Bažnyčių ir vienuolynų dailėje: tiek architektūroje, tiek liturginių rūbų bei indų mene, apstu iš augalijos pasaulio perkelto grožio, kuriuo žmogus norėjo išpuošti tai, kas jam brangu.

Knyga „Vienuolynų sodai ir augalai“ (išleido Šv. Jono kontempliatyviosios seserys) supažindina su įspūdingais Šv. Galio abatijos sodais, pristato šv. Hildegardos Bingenietės mėgstamiausius vaistinius, maistinius augalus, užjūrio prieskonius ir medicinoje vartojamus augalinius maisto produktus. Leidinyje dėmesio skiriama ir t. Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos OFM – dar ne visiškai atrasto ir įvertinto mūsų krašto augalijos ir gydymo žinovo – asmenybei bei jo vertintiems augalams; kviečiama pasižvalgyti po didelius slaptus Pažaislio vienuolyno eremo sodus – susipažinti su vaistažolėmis ir jų panaudojimu senovėje, liaudies medicinoje ir šiuolaikinėje fitoterapijoje.

Leidinio sudarytoja, Šv. Jono kontempliatyviųjų seserų vienuolyno sesuo Aurelija Gabrielė Petrauskaitė CSJ, nuo jaunystės domisi vaistiniais augalais. Dar vaikystėje nemažai laiko praleisdavo vienintelėje gimtojo miesto vaistinėje, kurioje dirbo jos močiutė. Su nuostaba lankė visas augalų paslaptimis dvelkiančias vaistinės vietas, kur buvo laikomos vaistažolės, ruošiami ir gaminami įvairiausi vaistai. Vėliau, jau būdama vienuolė, mokėsi gydymo augalais meno Prancūzijoje, Liono miesto Vaistažolių mokykloje. Savo vienuolyne Lietuvoje nedidelį gabalėlį žemės apsodino mėgstamomis žolelėmis.

Knygą „Vienuolynų sodai ir augalai“ galima įsigyti Šv. Jono kontempliatyviųjų seserų vienuolyne (Antakalnio g. 27, Vilnius) arba kreipiantis el. paštu vienuolynusodai@gmail.com.

Kitos naujienos

Šv. Mišios mūsų vienuolyne
Informacija apie su Šv. Mišių laiku susijusius pasikeitimus skelbiama šiame įraše ir lentoje prie seserų koplyčios durų.
Skaityti →
Tikėjimas – Dievo darbas
Šv. Jonas kalba apie tikėjimą-Dievo dovaną ne tik kaip apie gimimą iš aukštybės, bet ir kaip apie Dievo darbą.
Skaityti →
Tikėjimas – gimimas iš aukštybės
Krikščionybė atskleidžia ypatingą Dievo ir žmogaus bendrystės kelią: pats Dievas imasi iniciatyvos apreikšti, kas Jis yra.
Skaityti →